Η Εθνική Ομάδα Γυναικών Ποδοσφαίρου στο 1ο Δ.Σ. της Ιαλυσού!

Το 1ο δημοτικό σχολείο της Ιαλυσού επισκέφτηκε η Εθνική ομάδα γυναικών.

Μια ξεχωριστή ημέρα αποτέλεσε για τους μαθητές και τις μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ιαλυσού η Τρίτη 5 Μαρτίου 2019 μιας και εκείνη την ημέρα επισκέφτηκε το σχολείο τους η Εθνική Ομάδα Γυναικών Ποδοσφαίρου. Ο διευθυντής του σχολείου Σταύρος Παπαδόπουλος είχε υποβάλει πρόταση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα : «Πάσα στα Θρανία» που έχει σχεδιάσει και υλοποιεί η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία η αίτηση εγκρίθηκε και το αποτέλεσμα ήταν η έλευση της Εθνικής Ομάδας στο σχολείο.

1.png2.jpg

Το πρωί της Τρίτης 5 Μαρτίου, σύσσωμη η Εθνική Γυναικών Ποδοσφαίρου (22 παίκτριες) μαζί με τον ομοσπονδιακό προπονητή κ. Αντώνη Πριόνα και τους τρείς συνεργάτες- βοηθούς του επισκέφτηκαν  το σχολείο. Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μίλησαν στους μαθητές/τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων μίλησαν για το γυναικείο ποδόσφαιρο, την ιστορία του στη χώρα μας και τις προοπτικές που υπάρχουν. Στη συνέχεια ο  ομοσπονδιακός προπονητής κ. Πριόνας παρουσίασε μερικές από τις παίκτριες της Εθνικής μας Ομάδας στους νεαρούς μαθητές.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν όταν έμαθαν ότι αρκετές από τις παίκτριες της Εθνικής μας ομάδας αγωνίζονται σε ομάδες του εξωτερικού (Αγγλία, Γερμανία και Ιταλία) και από το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αθλητριών είναι φοιτήτριες ή πτυχιούχοι ανωτάτων σχολών , γεγονός που αποδεικνύει όπως είπε και ο κ. Πριόνας ότι οι παίκτριες συνδυάζουν με επιτυχία τις σπουδές τους με τον αθλητισμό. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ιαλυσού απένειμε τιμητική πλακέτα στην Εθνική Ομάδα Γυναικών Ποδοσφαίρου και την ευχαρίστησε για την παρουσία της στο σχολείο.

3.jpg4.jpg

Στη συνέχεια όλες οι παίκτριες της ομάδας πήγαν στο γήπεδο ποδοσφαίρου του σχολείου και έκαναν επίδειξη τεχνικής ενθουσιάζοντας τα παιδιά. Ύστερα στα πλαίσια του προγράμματος «Πάσα στα Θρανία»  μοίρασαν σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄  και Στ΄ τάξης μπλουζάκια τα οποία είχαν το λογότυπο της Ε.Π.Ο. και της ΟΥΕΦΑ και το σύνθημα «Πάσα στο Θρανίο». Επίσης όλοι τα παιδιά πήραν ένα πολύ ωραίο ενημερωτικό έντυπο –τετράδιο που αναφερόταν στην ιστορία του ποδοσφαίρου στη χώρα μας, στις μεγαλύτερες διακρίσεις της Εθνικής μας ομάδας καθώς και στους σημαντικότερους Έλληνες ποδοσφαιριστές. ΟΙ υπεύθυνοι της Εθνικής Ομάδας Γυναικών Ποδοσφαίρου χάρισαν μπάλες στο σχολείο και μια συλλεκτική φανέλα της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου ευχαριστεί θερμά όλα τα μέλη (παίκτριες, προπονητές) της Εθνικής ομάδας Γυναικών Ποδοσφαίρου για τις όμορφες στιγμές που χάρισαν στα παιδιά του σχολείου και τον ροδίτη προπονητή ποδοσφαίρου κ. Ευάγγελο Χατζηαντωνίου για η βοήθεια του στο να υλοποιηθεί το  εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα.