Δ1: Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου το σχολείο μας με πολλή χαρά φιλοξένησε το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου. Ο βιβλιοθηκονόμος κύριος Αργύρης Κόσκορος επισκέφτηκε τα τμήματα Δ1 και Δ2 του σχολείου μας και οργάνωσε ένα εργαστήρι δημιουργικής γραφής. Μέσα σε περίπου δύο ώρες, τα παιδιά μίλησαν για τις αναγνωστικές τους προτιμήσεις, για διάφορα λογοτεχνικά είδη και γνώρισαν τη δομή του παραδοσιακού παραμυθιού. Με αφορμη την ανάγνωση της ιστορίας «Ο Κάβουρας» από το βιβλίο «Παραμύθια από τόπους της Μεσογείου», εργάστηκαν ομαδικά και έφτιαξαν τα δικά τους παραμύθια. Όλα τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιάφερον το εργαστήρι και συμμετείχαν με πολύ ενθουσιασμό στις δραστηριότητες. Ευχαριστούμε και δημόσια τον κύριο Αργύρη Κόσκορο και το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και για τις εξαιρετικές δραστηριότητες.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg