Δ2: Μια Μουσειοσκευή στην τάξη μας?

Στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, κάθε σχολική χρονιά,  Μουσειοσκευές ? μουσειοβαλίτσες ¨επισκέπτονται¨ τις σχολικές μας τάξεις!

FOTO2.jpgFOTO3.jpg

Τμήμα δηλαδή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στα μουσεία, όπου η πρόσβαση και η παρακολούθησή τους από τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων της περιφέρειας  καθίσταται αδύνατη, με τη μέθοδο της ¨Μουσειοσκευής- Μουσειοβαλίτσας¨, το πρόγραμμα έρχεται και υλοποιείται από τους δασκάλους- εκπαιδευτικούς μέσα στο σχολείο, τη σχολική τάξη, τους μαθητές ?τριες!

FOTO4.jpgFOTO6.jpg

Φέτος, μας "επισκέφθηκε" η μουσειοσκευή με τίτλο «Παίζοντας  στην αρχαία Ελλάδα, με τον Λύσιν και την Τιμαρέτην»!

Μια απίθανη μουσειοβαλίτσα, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά πολλά από τα αρχαία παιχνίδια, να τα συγκρίνουν και να τα ονοματίσουν με τα σημερινά, δικά τους, και παίζοντας τα ίδια, μέσα από την αφήγηση του "Λύσιν και της Τιμαρέτης"...

FOTO7.jpgFOTO8.jpg

Στη συνέχεια, έπαιξαν με το αρχαίο γιο-γιο, τα κότσια,  την αρχαία κουδουνίστρα  την κούκλα, τη σβούρα, και διάφορα ομαδικά παιχνίδια (κουτσό, κρυφτό κ.α),όμοια με τα σημερινά.

FOTO9.jpg

Τέλος προσέγγισαν αισθητικά τα αρχαία παιχνίδια, δημιουργώντας σε χαρτόνι με διπλόκαρφα την αρχαία κούκλα «Πλαγγόνα».

FOTO11.jpg