Εορτάστηκε η Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού στο 1ο δημοτικό Ιαλυσού

IMAGE1.jpg

Τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε μια πολύ ωραία εκδήλωση στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιαλυσού αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού η οποία έχει καθιερωθεί να εορτάζεται παγκοσμίως στις 11 Δεκεμβρίου (ημέρα Κυριακή εφέτος).  Στην εκδήλωση συμμετείχαν και υλοποίησαν ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Ιαλυσού, ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου,  η Unicef και ο Σύλλογος της Ρόδου «Ανάδοχη Αγκαλιά».

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Στ 1 και Στ2 του σχολείου, οι οποίοι με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Παπακωνσταντίνου Κώστα και Καμβύση Λαμπρινής και του διευθυντή του σχολείου Παπαδόπουλου Σταύρου και την πολύτιμη βοήθεια του καθηγητή πληροφορικής Θεόδωρου Κούτρη,  μοιράστηκαν σε ομάδες, συνεργάστηκαν και βρήκαν στοιχεία  και πληροφορίες για οργανώσεις που προσφέρουν και βοηθούν τα παιδιά και  παρουσίασαν με μορφή power-point τις εργασίες τους στους συμμαθητές και στους γονείς του σχολείου.

IMAGE2.jpg

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και όλη την ευθύνη είχαν οι μικροί μαθητές. Παρουσιάστρια ήταν η μαθήτρια του Στ΄ 2 Τσαβαρή Μάρθα και η πρώτη ομάδα που αποτελούνταν από τους μαθητές: Ρηνιού Θ., Τζωρτζή Μ., Χατζηκάρα Σ., Τσάππη Α. και Τουρτούλι Θ. παρουσίασαν τη σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού. Στη συνέχεια η δεύτερη ομάδα του Στ΄ 2 αποτελούμενη από τους: Παπαδάκη Μ., Τελώνη Π., Πιλατέρη Κ., Συκόφυλλο Ν., Σαββιδάκη Α., Παρασκευά Α. αναφέρθηκε και παρουσίασε με γλαφυρό τρόπο το φαινόμενο της παιδικής εργασίας τόσο στη χώρα μας όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο.

IMAGE3.jpg

Η τρίτη ομάδα αποτελούμενη από τις μαθήτριες: Βελλή Δ, Μπότσαρη Μ., Καραγιάννη Δ, Κώστα Χ. και Καλλίαρου Μ παρουσίασε το έργο και την προσφορά του σωματείου «Το Χαμόγελο του Παιδιού» ενώ η τέταρτη ομάδα αποτελούμενη από τους: Καίκη Γ., Νικηταρά Ν., Αλαφάκη Κ., Μπλισβίλι Λ. και Γιωργίου Ν. παρουσίασαν το έργο και την προσφορά της Unicef.

Στη συνέχεια το λόγο πήραν οι εκπρόσωποι του σωματείου «Ανάδοχη Αγκαλιά»  Βορεινάκη Αικατερίνη πρόεδρος και η Πάττα Κική γραμματέας του σωματείου που αναφέρθηκαν στο ιστορικό και την προσφορά του συλλόγου και της αναδοχής γενικότερα. Τόνισαν ότι 14 παιδιά που ήταν σε ιδρύματα της Ρόδου έχουν βρει αγάπη και στοργή από αντίστοιχες οικογένειες και η εκδήλωση έκλεισε με ερωτήσεις από γονείς και μαθητές προς τις δύο εκπροσώπους της Ανάδοχης Αγκαλιάς.

IMAGE4.jpg

H πρόεδρος και η γραμματέας της Ανάδοχης Αγκαλιάς κ.κ. Βορεινάκη και Πάττα με τον πρόεδρο και τη γραμματέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου κ.κ Λαγουδάκη Εμμανουήλ και Γουβεράκη Δήμητρα.