Ο συγγραφέας Μάνος Κοντολέων στο 1ο Δημοτικό Ιαλυσού

O γνωστός και πολυβραβευμένος συγγραφέας,  Μάνος Κοντολέων, επισκέφθηκε την Πέμπτη 30 Μαρτίου το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιαλυσού και γνώρισε τους μαθητές της Δ? τάξης και μικρούς αναγνώστες του.

Ο κ Κοντολέων, ο οποίος βρίσκεται στη Ρόδο στα πλαίσια των εκδηλώσεων που διοργανώνει το Κέντρο Λογοτεχνών και Συγγραφέων επισκέφτηκε το σχολείο μαζί με το βιβλιοθηκονόμο και στέλεχος του Κέντρου Αργύρη Κόσκορο.

Ο Μάνος Κοντολέων είναι ένας από τους πιο πολυδιαβασμένους συγγραφείς παιδικής λογοτεχνίας και το συνολικό του έργο (βιβλία για παιδιά και ενήλικες) ξεπερνάει τα 70 βιβλία. Αρχικά, ο συγγραφέας συνομίλησε με τους εκπαιδευτικούς  του σχολείου και αναφέρθηκε στη σημασία της παιδικής λογοτεχνίας και στην εισαγωγή της τα τελευταία χρόνια στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Επίσης, ενημερώθηκε για τις ποικίλες δράσεις που εκτελούνται στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιαλυσού και συνεχάρη τους δασκάλους για τις δράσεις τους αυτές, που στόχο έχουν την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας.

Ο συγγραφέας Μ. Κοντολέων, το στέλεχος του Κέντρου κ. Α. Κόσκορος και οι δασκάλες του σχολείου Β. Χρονοπούλου, Κ. Παπαγεωργίου, Γ Καραβασίλη και Ν. Σαρρή

Στη συνέχεια, γνώρισε τους μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων της Δ? τάξης (Δ 1, Δ 2, Δ 3) οι οποίοι συμμετείχαν στο διαγωνισμό παραγωγής γραπτού λόγου που διοργάνωσε το Κέντρο Συγγραφέων και  ο μαθητής του Δ1 τμήματος Γεώργιος Ζερβός, έλαβε το πρώτο βραβείο για μαθητές της τετάρτης τάξης και βραβεύτηκε από τον ίδιο τον Κοντολέων στην εκδήλωση στο Ροδίνι.

Τα παιδιά της Δ? τάξης είχαν διαβάσει το βιβλίο του συγγραφέα: «Ο αδερφός της Ασπασίας» και είχαν ζωγραφίσει εμπνεόμενοι από βιβλία του.

Ο συγγραφέας διάβασε στα παιδιά αποσπάσματα από το τελευταίο του βιβλίο με τίτλο: «Η υφήλιος των Παραμυθιών», ένα βιβλίο που περιλαμβάνει λαϊκά παραμύθια από γνωστές και άγνωστες γωνιές της υφηλίου.

Ο Κοντολέων συνομίλησε με τα παιδιά, απάντησε στις ερωτήσεις που του έθεσαν και φωτογραφήθηκε μαζί τους, αφού αναφέρθηκε σε παλαιότερη επίσκεψή του στο σχολείο το 2009.

Ο συγγραφέας κ. Κοντολέων με το διευθυντή του σχολείου Παπαδόπουλο Σταύρο και το βραβευθέντα μαθητή της Δ? τάξης Γιώργο Ζερβό.

Τέλος, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι το Α? 1 τμήμα του σχολείου με υπεύθυνη δασκάλα την κα Λίλιαν Μαντζιάλη πήρε  βραβείο στο σχετικό διαγωνισμό του Κέντρου Λογοτεχνών και Συγγραφέων.